Dlho očakávaná jar prišla doslova zo dňa na deň, a tak, ako sme už na to zvyknutí z minulých rokov, hneď nás potešila až priteplým počasím, ktoré skôr pristane letu.

Vás, čo ste prírodné tipy, už uričte slniečko vytiahlo na prvý tohtoročný pešovýlet, cyklovýlet alebo turistiku. A čo takto zahájiť grilovaciu alebo opekaciu sezónu? Urobili ste už tak? Už nie je na čo čakať. Z tejto príjemnej aktivity si môžete s rodinou a priateľmi založiť peknú tradíciu, spojiť ju s tradičnými hrami, ktoré pre deti vymyslíte a napríklad aj tradičnými grilovanými jedlami.

Grilovanie s deťmi
Na to, kedy začať deťom podávať grilované jedlá je mnoho názorov. Určite lepšie neskôr ako skôr. Aj grilovať sa dá pomerne zdravo, treba však dodržať niekoľko zásad:

  • Negrilujte priamo nad ohňom, ale používajte grilovacie tácky. Ak totiž tuk kvapká priamo do ohňa uvoľňujú sa karcinogénne látky, ktoré sa “prilepia” naspäť na mäsko.
  • Mäsko marinujte aspoň 2 hodiny, neublíži mu ani 24 hodín, skráti sa tým čas úpravy a mäsko je štavnaté a jemné. Na marinovanie používajte rastlinné oleje, ktoré znesú vyššiu teplotu. Do marinády pre deti samozrejme nepoužívajte ostré koreniny, vhodná je cibuľa, cesnak, bylinky, citrónová šťava, prípadne med. Vôbec nesoľte alebo len mierne.
  • Mäso, ktoré je určené deťom treba dobre, ale vážne dobre prepiecť. Nedostatočná úprava mäsa môže spôsobiť závažné hnačkové ochorenia. V polosurových častiach prežívajú baktérie, ktorým krátke a nedostatočné zahriate neublíži. Mäso by sme mali grilovať dlhšiu dobu a pri nižšej teplote. Pokiaľ sa mäso pieklo aspoň 10 minút a teplota pri grilovaní aj vnútri dosiahla 70 °C, je jedlo bezpečné. Preto, skôr ako mäso dáme dolu z grilu, pichneme doň ihlicou – keď z neho vyteká červená šťava, necháme ho ešte na rošte. Ugrilované mäso sa nesmie položiť na miesto, kde predtým ležalo surové mäso, arovnako sa nesmie používať na surové a hotové mäso rovnaké náradie. Po manipulácií so surovým mäsom je nutné dobré umytie rúk.
  • Pre deti sú najvhodnejšie chudé mäská – hydina, králik, ryby, príp. divina. K porcii grilovaného ponúknite veľa zeleninky, môže byť aj grilovaná a namiesto bieleho chlebíka radšej celozrnný.
  • Pre tých najmenších môžete pripraviť jedlo v alobale, ktorý položíte na gril, alebo priamo do pahreby.

Pripájam jednoduchý receptík odskúšaný na mojej 1,5 ročnej slečne, vhodný pre deti už od 1 roka.
Potrebné suroviny: 1 plátok kuracích pŕs, zemiak, ¼ červenej papriky, cherry paradajka, 3 kolieska cukety, trošku masla, štipka soli, majoránka, alobal.
Postup: Všetky suroviny pokrájame na malé kocky, spolu premiešame, veľmi mierne osolíme, posypeme majoránkou a navrch dáme trošku masla. Zabalíme do alobalu, kľudne aj do 2-3 vrstiev. Položíme na gril na začiatku grilovania a zložíme keď je už všetko ugrilované ☺. Inými slovami, kľudne necháme na grile aj hodinku. Ak vložíme priamo do pahreby, stačí 20-30 minút.

Tip: Ak by ste si chceli vychutnať grilované jedlo aj mimo sezóny, na Bistro.sk nájdete viac ako 1800 reštaurácií, ktoré Vám privezú obľúbené dobroty priamo domov. 

A ak sa rozhodnete zahájiť grilovaciu sezónu na chate alebo chalupe, radi Vám pomôžeme vybrať tú najvhodnejšiu na super grilovačku. Stačí keď vyplníte náš formulár „Poradíme vám pri výbere dovolenky“.

Vaša Rodinka spolu.